Megöleltél már ma valakit? Az ölelés, az érintés nem csak a privát szféránk szempontjából érdekes, hanem az érzelmi életünk és az egészségünk szempontjából is. Kutatások igazolják, hogy azok, akik naponta többször is megölelnek, illetve megérintenek valakit – és viszont – fizikailag egészségesebbek, érzelmileg stabilabbak.
Nehéz megállnunk, hogy ne érintsünk meg, ne öleljünk meg egy kisbabát, hiszen olyan kedves és gyönyörű. Az érintés az érintő szempontjából is fontos, hogy kifejezze a szeretetét, ám talán még fontosabb az érintett ember számára.
Ami a babának jó, nekünk is
Ma már tudományosan is igazolt, hogy a kisbabák érzelmi és fizikai fejlődéséhez elengedhetetlen, hogy gyakran megérintsük, megöleljük őket. Így fejlődnek ugyanis jól a kognitív képességeik, de azért is, mert ellenállóbbak lehetnek a stressznek, jobban alszanak és alapvetően összeszedettebbek.
A tapasztalatok szerint azok a gyermekek sajnos, akik nem kapják meg a szeretetteljes érintéseket, lemaradnak a fizikai és érzelmi fejlődésben, a későbbiekben nehézségi adódhatnak a kapcsolatok kialakításában és megtartásában (házasság, munkahely), – és ha ez nem lenne elég, általában sokkal fogékonyabbak a fertőzésekre is.
Miért kell nekünk ennyire az ölelés?
Az érintés, az ölelés alapvető kommunikációs eszközeink közé tartozik, mellyel kifejezzük az érzelmeinket a kapcsolati hálónkban. De nem csak a kapcsolataink minőségét támogathatja, hanem erősítheti az immunrendszerünket, hozzájárul a stressz oldásához, illetve jobban alszunk – és feltölt érzelmileg.
Hogyan működik az ölelés?
A kulcsszó: az oxitocin – a szeretet, a kapcsolati kötődés hormonja. Az oxitocin a hipothalamuszban termelődik és érintéskor „aktivizálódik”, majd a véráramon keresztül szétárad a testünkben. Hatására boldogabbnak, elfogadottnak, szeretetnek érezzük magunkat és bizalom, majd érzelmi kötődés alakul ki az adott emberrel kapcsolatban.
Az oxitocinnal először magzati korban „találkozunk”, amikor is a terhesség, illetve majd a szoptatás idején nagyobb mennyiségben termelődik az édesanya szervezetében. Ez a hormon alakítja ki a kötést az anya és a gyermek között.
Természetesen a szerelemben is meghatározó szerepet játszik az oxitocin, ahol is az érzelmi kötődés mellett az intimitás, a bizalom, az optimista jövőlátást –egyszóval a „szerelmes vagyok” érzést alapozza meg.
Stresszűzés öleléssel
Önmagában az oxitocin jelenléte is csökkenti az úgynevezett stressz hormon, a kortizol szintjét, aminek hála mérséklődik a feszültség, a stressz bennünk.
De az érintés nem csak ezzel támogatja az immunrendszerünket, hanem annak köszönhetően is, hogy a csecsemőmirigyet is aktivizálja, ami pedig fehérvérsejtek irányításáért felel.
Így hatékonyabban képes a szervezetünk harcolni a fertőzések, vagy a szabadgyökök ellen.
Ennek köszönhetően ellenállóbbak leszünk a fertőzéseknek, a járványoknak, vagy akár a daganatok kialakulásának.
Szeressünk!
Kutatások egyértelműen kimutatták, hogy a kiegyensúlyozott családi, baráti kapcsolatban élő emberek jóval egészségesebbek és hosszabb életűek. Talán most már érthető miért: többször ölelik és érintik meg egymást szeretettel…
Forrás: www.happywoman.hu, www.article.mercola.com
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: