A The Harvard Study of Adult Development 78 (!) évig tartó kutatást végzett – ami önmagában is páratlan-, hogy tudományos alapokra helyezze a boldogság kulcsát jelentő tényezőket.
A szokatlanul hosszú és alapos kutatás még az 1930-as évek végén kezdődött, amikor 724 tinédzsert vontak be a vizsgálatba azzal a céllal, hogy életük végéig figyelemmel kísérjék a sorsukat.
A kutatás célja az volt, hogy megvizsgálják, milyen tényezők befolyásolhatják az emberek sorsát, illetve a boldogságát. Az évtizedek alatt figyelemmel kísérték a munkájuk, a karrierjük, a családi életük, a kapcsolati rendszerük alakulását, de az egészségi állapotukat is, ami rendszeres vérvizsgálattal, orvosi vizsgálatokkal is együtt járt.
A páratlan kutatás páratlan eredményeket eredményezett. Következzen négy „lecke”, négy életbölcsesség, amit a kutatók következtetésként levontak.
1, A boldog gyerekkor biztos alap a felnőttkorra
A kiegyensúlyozott, boldog gyerekkor megalapozza a személyiséget és hozzájárul, hogy stabilabbak legyenek a felnőtt kori kapcsolatok, ami elsősorban a házastársi kapcsolatra igazolható.
De a boldog gyermekévek csökkentik a depresszió kialakulásának esélyét is – sőt hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez is.
2, Más gyerekek gondozása csökkenheti a rossz múlt hatásait
Sajnos nem mindenkinek szerencsések a családi körülményei, előfordul, hogy erőszakos, vagy alkoholista környezet, vagy akár tartós szegénység is, melyek mély nyomokat okozhatnak egy gyermek lelkében.
A vizsgálatokból kiderült, hogy azok a felnőttek, akik hátrányos körülmények között nőttek fel, de gyerekekkel, fiatalokkal foglalkoznak, törődnek, középkorukra boldogabbak és kiegyensúlyozottabbak lesznek azoknál a sorstársaiknál, akik nem teszik ezt.
3, A stresszoldás gyakorlása hosszútávon is kifizetődő
A kutatók azt találták, hogy azok, akik szembenéznek a problémákkal, a problémás személyekkel, és képesek rendezni a vitás ügyeket, sokkal jobbak a kapcsolataik, mint azoknak, akik konfliktuskerülők lévén a szőnyeg alá söprik csupán.
Azok, akik jó kapcsolati hálóban élnek és szociálisan érzékenyebbek, nem csak boldogabbak, hanem egészségesebbek is, ami 60-70 éves korukban is igazolható.
4, Rossz szokások elhagyása
Bár mindannyiunknak vannak rossz szokásaink, a kiegyensúlyozottabb élet érdekében érdemes minél hamarabb megválni ezektől.
Rossz szokások lehetnek egészségkárosítók, mint például a dohányzás, a szorongás, sietve evés, mozgásszegény életmód, stb, de olyanok is, melyek a kapcsolatainkat terhelik.
Megválni az egészségkárosító, illetve a stresszt okozó rossz szokásainkon hozzájárulhat a kiegyensúlyozottságunkhoz, a boldogságunkhoz, illetve az erősebb immunrendszerhez.
Forrás: www.happywoma.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: