Sajnos, a legtöbb nő nem ismeri a saját testének a nyelvezetét, így a teste „üzenetét” sem érti. Nem csoda ezek után, ha nem működik rendesen a kommunikáció és gyakran félreértjük saját magunkat, nem ismerjük fel időben a jelzéseit –mindennek oka pedig: nem értjük meg, mi is zajlik „odalent”.
Nicole Jardin, neves amerikai női egészség és táplálkozási specialista cikkében felhívta a figyelmet a menstruációs ciklus fontosságára. Úgy véli, az a legjobb módja, hogy megtudjuk, mi is zajlik a testünkben, a hormonháztartásunkban, ha alaposan megfigyeljük a havi ciklusunk lezajlását.
Hasznos, ha hónapról hónapra lejegyezzük a lefolyását, és az esetleges kiugró tüneteket.
A szakember nem véletlenül hangsúlyozza mindezt, hiszen a ciklusunk nagyon sokat elárul a testünk általános egészségi állapotáról. Az egészséges ciklus ugyanis az egészséges testnek és az egészséges léleknek a jele.
Igaz, nincsen olyan, hogy „tökéletes menstruációs ciklus”, mégis sok jellemzővel bír, melyeket érdemes figyelemmel kísérni. A szakember szerint ezek közül az alábbi öt a legfontosabb.
1. A menstruációs ciklus 25-35 nap között jelentkezik
Minden nőnek változó hosszúságú lehet a ciklusa, de fontos, hogy mindig ugyan annyi napig tartson. Ha ugyanis egyszer 29, máskor 34 napi tart, valószínűleg ingadozó hormontermelés áll a háttérben.
A 25 napnál rövidebb egy ciklus szintén hormonális egyensúlytalanságra utal, amit ebben az esetben ösztrogén dominanciának nevezünk. Ennek lényege, hogy az ösztrogén szint magasabb a progeszteron szinthez képest, tehát egyensúlytalanság áll fenn a szervezetben, ami zavart okoz a működésben.
Ha ezzel ellenkezőleg, túl hosszú a ciklus, 35 napnál is hosszabb, valószínűsíthetően a Polycisztás Ovárium (PCOS), illetve Amenorrhea áll a háttérben, melyek késleltetik, illetve akadályozzák a peteérés folyamatát.
Ha az említett esetek valamelyike előfordul, fontos orvoshoz fordulnunk, hogy kiderüljön az eltérés oka.
2, A menzes első napján a vérnek élénkvörös színűnek kell lennie
Ez a szín a jele annak, hogy megfelelő vér folyik át a kismedencében és azt, hogy nem pang vér a méhben.
Ezzel ellenkezőleg, ha sötétvörös vagy barna vér távozik el, arra gyanakodhatunk, hogy túlságosan lassú a véráramlás a méhen belül. De ez hormonális egyensúlytalanságra, leginkább ösztrogén dominanciára is utalhat.
3, A méhnyak-váladék változik a ciklus során
Legtöbbünk a legkisebb figyelmet sem fordít a méhnyak-váladékra, pedig ez az egyik legfontosabb indikátora a női egészségnek és a normális peteérésnek.
Az egészséges nőnek a ciklus végén nagyon kevés váladék termelődik – ez a száraz időszak – mivel az ösztrogén szint ilyenkor nagyon alacsony. Az ovulációhoz közelítve emelkedik az ösztrogén szint, és ezzel párhuzamosan a váladék is kissé gyarapodik és áttetszőnek kell lennie. Ezt követő szakaszban pedig még több váladéknak kell megjelennie a méhszájnál és vízszerűnek vagy tojásfehérjéhez hasonlónak illik lennie.
4, A menzes előtti kellemetlen tünetek nem normálisak
Sokunk tapasztalta már a menzes előtti napokban puffadást, érzelmi hullámzást, idegességet, mellfeszülést, sőt görcsöket, és sajnos az sem kizárt, hogy akne jelentkezik.
Nos, ezek a tünetek nem a normális velejárói a ciklusnak, hanem az ösztrogén és a progeszteron, illetve a tesztoszteron és a kortizol közötti hormonális egyensúlytalanságra utalnak.
5, Csak a mensruáció napjaiban lehet vérzés, egyébként nem!
A normál menstruációs vérzésen kívüli vérzés alacsony progeszteron szintre utalhat – érdemes orvossal konzultálni ebben az esetben.
A felsoroltakból is látszik, milyen fontos odafigyelni a ciklusunkra, hiszen ilyen aprónak látszó eltérések, vagy akár kellemetlenségek jelentősebb eltérésekre hívhatják fel a figyelmet.
Forrás: http://www.happywoman.hu/